Szlak Zielonej Ruty

Początkiem Szlaku - w odnowionej wersji - powinna być dawna sadyba Księgonosza-Kamieniarza Pawła Matulewicza, położona niedaleko wzgórza Apšakalnis w Krejwianach. Obok megalitu-pomnika poświęconego temu krzewicielowi - może to być zarówno pamiątka, jak te atrakcja turystyczna

W czasach Wójta Romualda Witkowskiego zrodził się pomysł, później zarzucony, utworzenia turystycznej ścieżki łączącej etnicznie litewskie miejsca Powiatu Sejneńskiego.

LITEWSKA ŚCIEŻKA ZIELONEJ RUTY przebiegała - w pierwotnym zamyśle - przez następujące punkty: Góra Zamkowa - Puńsk - Oszkinie - Sejwy - Wojtokiemie - Ogórki - Kompocie - Przystawańce - Poluńce - Burbiszki - Radziucie - Gawiniańce - Żagówiec - Sejny. Niemal cała trasa biegnie przez tereny zamieszkane zwarcie przez Liwinów i pozwala zapoznać się z oryginalną kulturą, budownictwem, sztuką ludową i folklorem tego bliskiego nam narodu. Trasa ma długość 42 km.

Powrót do tej idei oznaczałby jej częściowe przebudowanie, w tym wytyczenie oddzielnie wariantów:

PIESZEGO

Całodniowa (w porze letniej 8-godzinna) trasa przebiegałaby przez miejsca, w których znajdują się - czasem wymagające opieki - dzūkijskie "sadyby kompletne" (mające nie mniej niż 7 atrybutów-regionalnych osobliwości charakterystycznych)

ROWEROWEGO

Również wiodącego szlakiem "zupełnych sadyb", z możliwością dowolnego regulowania sobie czasu oględzin konkretnej sadyby, a także odpoczynku-refleksji o czasach, kiedy nawet książki były "nielegalne"

SAMOCHODOWEGO-MOTOCYKLOWEGO

Ten wariant umożliwia odwiedzenie większej ilości siedzib i szczegółowe zapoznanie się z treścią tablicy informacyjnej ustawionej w widocznym miejscu sadyby, z opisem jej historii i związanych z nią ciekawostek

RUTO-DAJNIA

Poza tabliczkami informującymi o tym, że konkretny obiekt jest w Rejestrze Punskijos Paveldas i w jego pod-wymiarze-katalogu Szlak Zielonej Ruty - na terenie każdej z sadyb znalazłoby się miejsce na niewielkie poletko ruty zwyczajnej (Ruta graveolens ), skąd chętni mogliby sobie uszczknąć dla siebie na pamiątkę, a być może - wzorem modnych ostatnio pól lawendowych - udałoby się rozpocząć "modę na rutę"...?

WYCIECZKA DRONEM

Najdalej idącą propozycją powrotu do konceptu Szlaku Zielonej Ruty jest możliwość obejrzenia co najmniej kilku sadyb z wynajętego drona i zabrania ze sobą  dokumentu-filmu z takiej wycieczki. Wtedy nieodzowny wydaje się przewodnik, znający Rejestr Punskijos Paveldas, a zarazem wprawny operator drona.

Można sobie wyobrazić "zamówioną sesję", podczas której zainteresowane osoby, zebrane w konkretnej sali (np. Weranda Czytelnicza Książnicy Puńskiej), widzą na żywo poszczególne sadyby na ekranie, mogą zgłaszać prośby i pytania do operatora, który w konkretnym terenie manewruje dronem

© 2020 Traveller Tom, 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started