Puńsk

Puńsk - miasteczko parafialne na uboczu
Puńsk - miasteczko parafialne na uboczu

Miasteczko Puńsk leży na uboczu. Do tego stopnia, że po 250 latach królewskich praw miejskich - dziś jest od ponad stulecia wsią parafialną, choć zarówno historia jak też rola pełniona na pograniczu dwóch państw środkowo-europejskich, a przede wszystkim miejsce na kulturowej mapie regionu i aktywność twórcza mieszkańców - przerasta niejeden dużo większy ośrodek.

Mieszkańcy cenią sobie spokój i niewielkie tempo dziejących się tu spraw, choć hiper-urbalna rzeczywistość wciąż puka, to przebrana za wysoko-masztowy most energetyczny, to jako superszybka kolej, której wizg zagłuszy maleńką, historyczną stację przylegającą do miasteczka. Przynajmniej tranzytowa szosa z Europy przez Suwałki do Kowna - omija miasteczko i gminę nieco z dala.

Czyż więc nie jest to alternatywa dla poszukiwaczy miejsc zacisznych?

Meandry polsko-litewskie

Sięgając .do czasów naznaczonych przeszłością  plemienną obu żywiołów, warto zauważyć różnicę geo-polityczną. Odległość przestrzenna (topograficzna) między  prapolską Kruszwicą i pralitewskim Kernavė - miejscowościami jednako dawnymi - to niecałe 500 km w linii prostej, co symbolicznie obrazuje zestaw mapek

Tyle, że krzepnące politycznie plemiona wczesno-polskie sąsiadowały na zachodzie z żywiołem niemieckim, a na południu z żywiołem czeskim i morawskim, zaś niemal równolegle krzepnące plemiona wczesno-litewskie sąsiadowały z rówieśniczymi plemionami rusińskimi na wschodzie, północy i południu. Mogły zatem oba żywioły nie wchodzić sobie w drogę, zwłaszcza że Polan intrygowali sąsiedzi niemieccy i czescy, a Jaćwingów i Litwinów intrygowali Rusini, ale łączyło je pogranicze prusko-mazowieckie i zarazem dzieliła odrębna kultura językowa.

Mazowszanie na plemienne zaczepki pruskie zareagowali ostatecznie wezwaniem pomocników w postaci kondotierskiego zakonu o prowieniencji teutońskiej, ten zaś "rozszerzył zakres zlecenia" otrzymanego od Mazowszan i dokonał eksterminacji plemion pruskich, a następnie zagiął parol na Jaćwież. 

I gdyby Zakon nie sprzeniewierzył się Mazowszu - eksterminacja Jaćwieży a potem Żmudzi i Litwy (wtedy słowo "litwa" oznaczało jedynie grupę plemion na północ od Jaćwieży i na wschód od Żmudzi) - skończyłaby się ostatecznym pogromem ludów bałtyckich. 

Sojusz taktyczny (niemal na wzór helleńskiej "symmachii") jednoczącej się Piastowskiej Polski i coraz bardziej imperialnego Wielkiego Księstwa Giedyminowiczów powstrzymał krzyżacką ekspansję, a piastowsko-jagielloński mariaż krakowski owocował nowym imperium na północnych i wschodnich rubieżach ówczesnej chrześcijańskiej Europy. Nie ustawała cicha wojna litewsko-polska o dominację w Unii Korony i Księstwa, argumentem polskim było dopiero co przyswojone chrześcijaństwo i - za jego przyczyną - "kaganek oświaty", zaś argumentem litewskim była pasjonarność-żywotność, powalająca budować Wielką Litwę aż po Dzikie Pola. Wzajemna "dyplomacja wewnętrzna" skupiała się na wyrywaniu sobie dóbr i tytułów możnowładczych, okazała się niekonstruktywna i w oczach europejskich - barbarzyńska.

W całkiem współczesnych czasach polsko-litewska "symmachia" została przepołowiona: Polska zyskała względną suwerenność w Europie Środkowej (pozostając "zapleczem prawdziwej Europy"), a Kresy (Ukraina, Białoruś, Litwa) weszły w skład państwa radzieckiego zarządzanego przez Rosję. Kres temu położył rozpad ZSRR i przygarnięcie Litwy przez UE. 

Niestety, skutki wcześniejszego "przepołowienia" skutkują do dziś. dawniejsze regiony pojaćwieskie (Suwalszczyzna, Mazury, Warmia) są dziś "bardziej polskie" niż Mazowsze, a Wileńszczyzna zdaje się zapominać, że mieszka tam spora mniejszość polska. mamy dwa jątrzące się ogniska niepotrzebnych pretensji o niezawinioną przeszłość: Sejny i Eišiškes. Oba miasteczka pielęgnują owe pretensje z zapamiętałością godną ważniejszych spraw.

Na tym tle zupełnie inaczej prezentuje się Puńsk czy nieco większe Druskienniki. Poniechawszy "świętych wojen" - znajdują one czas i uwagę na zupełnie inne sprawy, bardziej przydatne rodzimej ludności i - przysłowiowo - Ludzkości. Choćby na pielęgnowanie kultury etnicznej.

© 2020 Traveller Tom, 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started