Postać Nosiciela Książek, fragment rzeźby Juozasa Zikarasa, Kowno
Postać Nosiciela Książek, fragment rzeźby Juozasa Zikarasa, Kowno

Knygnešystė 

W tym miejscu zajmujemy się trzema tematami:po pierwsze, XIX-wieczną historią litewskiego oporu przeciw carskiej rusyfikacji, po drugie - Puńską Grą Polową Książko-nosicieli, po trzecie - powstającym zwolna w Puńsku ruchem skautowskim, upamiętniającym masowy i heroiczny ruch obrony tożsamości litewskiej, unikalny w świecie.

W najbliższej okolicy Puńska działało w konspiracji kilku "księgonoszy", pełniących zarówno role animatorów-organizatorów, jak też "hurtowników" stanowiących ogniwa pośrednie rozsiane po Litwie, a i nauczycieli (daraktorius) korzystających z przemyconych druków w swojej pracy dydaktycznej, czy wreszcie "zwykłych nosicieli". Jeden z nich (Paweł Matulewicż), ma swój pomnikowy głaz w Krejwianach, Wincentego Kamińskiego upamiętniono we wsi Kompocie drewnianą rzeźbą, a Wincenty Markiewicz ze wsi Giłujsze ma swoje miejsce pamięci po drugiej stronie granicy (wieś została po II Wojnie przepołowiona), pleban Szymon Norkus był w Puńsku jednym z animatorów ruchu 

Powstaje oryginalna, fibrobetonowa, ażurowa puńska figura księgonosza, która stanie (w kopiach) przy każdym budynku Książnicy Puńskiej

Encyklopedyczne informacje o ruchu księgonosicieli

Litewscy przemytnicy-kolporterzy książek (lit. knygnešiai) - to fenomen historii litewskiej z XIX w., polegający na masowym przemycie literatury w języku litewskim z Prus i innych państw do zaboru rosyjskiego w związku z carskim zakazem druku w języku litewskim z użyciem alfabetu łacińskiego.

Przemycaną z Prus literaturę litewskojęzyczną kolportowano na terenie całej dzisiejszej Litwy, a także na Suwalszczyźnie, w Rydze i Mitawie. Oprócz tego powstawały konspiracyjne szkółki litewskie. Właściwie trudno było znaleźć na Litwie miasteczko lub wieś parafialną, gdzie nie byłoby możliwe nabycie prasy litewskiej. Skalę przedsięwzięcia ukazują nawet statystyki carskie: jedynie w latach 1900-1902 władza carska skonfiskowała 56 tysięcy druków.

Zatrzymywanych przy ówczesnej granicy niemiecko-rosyjskiej kolporterów książek poddawano torturom, a nierzadko rozstrzeliwano na miejscu. Najczęstszym wyrokiem była zsyłka na Syberię, lecz niekiedy kolporterów sadzano do więzień na okres od 1 roku do 5 lat w obwodzie mohylewskim i smoleńskim.

Ruch kolporterów książek uważany jest za ważny element historii świadomości narodowej Litwinów, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Litwę 16 lutego 1918 r. i zachował się do dziś w pamięci historycznej Litwinów. Rocznica urodzin Jurgisa Bielinisa (16 marca 1846 r.), założyciela sieci nielegalnej dystrybucji literatury litewskiej obchodzona jest dziś na Litwie jako Dzień Kolportera Książek (Knygnešio diena).

W 2004 r. UNESCO uznała nielegalny kolportaż książek litewskich za unikalne zjawisko historyczne, niemające odpowiedników w innych miejscach na świecie. 

Skauting

Za jakiś czas, po cierpliwej pracy wielu z nas, Puńszczyzna stanie się obszarem działania skautingu pod nazwą >Knygnešystė<, a drużyny i patrole harcerskie Puńszczyzny będą sławić dobre imię i pamięć Księgonoszy i Krzewicieli. 

Takie oświadczenie może dziwić każdego, kto wie, że w Puńsku i okolicach nie ma w ogóle tradycji skautowskich. Rzecz jednak w tym, iż są tu liczne przesłanki do tego, by skauting tu się "zagnieździł", bo i krajobraz, i dominujące tu cechy charakteru, i historia Księgonoszy - oraz jeszcze kilka spraw - niejako same się proszą o harcerstwo, tylko nie ma komu tego zauważyć. Pisze te słowa wieloletni instruktor ZHP, ze stopniem podharcmistrza.

Istota skautingu

Ruch skautowy został zdefiniowany jako dobrowolny apolityczny ruch wychowawczy i wolontariacki młodzieży i dorosłych, otwarty dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek, zamożność, pochodzenie, rasę czy wyznanie, zgodny z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell.

Celem ruchu skautowego jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób, by w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości fizyczne, umysłowe, społeczne i duchowe jako jednostki, jako odpowiedzialni obywatele i jako członkowie wspólnot lokalnych, narodowych i międzynarodowych 

Skauting oparty jest na trzech ogólnych zasadach, które reprezentują jego podstawowe prawa i wierzenia. Są to: "obowiązek wobec Boga", "obowiązek wobec bliźnich" i "obowiązek wobec samego siebie". Jak wskazują ich nazwy, pierwsza zasada dotyczy stosunku człowieka do wartości duchowych, druga odnosi się do stosunku człowieka do społeczności w najszerszym znaczeniu tego słowa, a trzecia do obowiązków człowieka wobec samego siebie. 

Sprawności

Skauting .>Knygnešystė<  zakłada rozwój człowieka w trzech kierunkach:

1. Ratownik medyczny

2. Strażak ochotniczy

3. Spółdzielca (wzajemnik)

Zasługi skautowskie (harcerskie) w dziedzinie wychowawczej i edukacyjnej nagradzane są dorocznymi tytułami Sėjėjas-Siewca Roku (kilka lub kilkanaście osób) oraz Vykdytojas-Krzewiciel Roku (jedna osoba). Tytuły te przyznawane są przy okazji kolejnej Puńskiej Gry Polowej Księgonoszy.

Nagrodą symboliczną dla wyróżnionych tytułem może być chlebak-tobołek-węzełek na książki zawieszony jednoramiennie na specjalnie plecionym sznurze, dyplom wypalony (wygrawerowany) na drewnianej płytce albo medal  tytułem sporządzony podobną techniką.

W roku 2020 - pierwszym roku funkcjonowania tego wyróżnienia, tytuł Krzewiciela Roku przyznano Irenie Marcinkiewicz, nauczycielce puńskiego LO, ważnej współ-organizatorce Gry Polowej Księgonoszy, 

Prawo i Przyrzeczenie skautowe (pierwowzór)

Tekst przetłumaczonego prawa skautowego z 1907 roku:

  1. Godność skauta polega na tym, że można mu zaufać.
  2. Skaut jest lojalny względem Króla, swego kraju, przełożonych, rodziców, pracodawców i podwładnych.
  3. Obowiązkiem skauta jest bycie pożytecznym i niesienie pomocy bliźnim.
  4. Skaut jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego skauta, bez względu na to, do jakiej należy on klasy społecznej.
  5. Skaut jest rycerski.
  6. Skaut jest przyjacielem zwierząt.
  7. Skaut jest posłuszny bez zastrzeżeń rodzicom, zastępowemu i skautmistrzowi.
  8. Skaut śmieje się i gwiżdże w każdej ciężkiej przygodzie.
  9. Skaut jest oszczędny.
  10. Skaut jest czysty w myśli, mowie i czynie.

Przysięga Skautowa 1907 - według Sir Roberta Baden-Powella of Gilwell. "Przysięgam na swój honor uczynić wszystko, co leży w mojej mocy, by spełnić obowiązek względem Boga i Króla. Nieść pomoc bliźnim w każdej potrzebie. Być posłusznym prawu skautowemu."

Ubiór Księgonosza

Księgonosz dysponuje ubiorem i obuwiem zdatnym wytrzymać najcięższą przygodę traperską: pieszą, konną, rowerową, itp. 

Dla (uroczystego-oficjalnego) podkreślenia przynależności do ruchu >Knygnešystė< używa się kilku atrybutów:  kolorowej krajki plecionej spiętej pod szyją suwakiem rzemiennym, pin-znaczka z symbolem zdobytej sprawności (strażaka, ratownika, spółdzielcy), plecionego w warkocz sznura reprezentującego funkcję w społeczności skautowskiej. 

Ubiór Księgonosza, praktyczny, prosty, schludny i skromny, nie powinien powodować u innych Księgonoszy poczucia niedostatku, wrażenia, że jest się niewystarczająco zasobnym  

Godne zachowanie

Księgonosz powinien dbać o to, by nie razić innych plugawym słownictwem i gestami, jawnymi nałogami, obcesowymi formami komunikowania się (bezpośrednio lub poprzez media). Dobrym przyzwyczajeniem Księgonosza powinno być przywitanie się z innymi formułą "czy mogę ci w czymś pomóc-służyć", za którą stoi rzeczywisty zamiar niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie, tyle że bez egzaltacji i możliwie dyskretnie. 

Baczenie, by realizując się samemu nie szkodzić innym, by nie rywalizować za wszelką cenę we wszystkim i o wszystko, by współ-pomocnie osiągać cele razem - jest pośród Księgonoszy w dobrym tonie

Praca codzienna

Księgonosz na co dzień jest członkiem swojego Patrolu. Reaguje mężnie i odważnie w sytuacjach alertowych. Jest apostołem  czytelnictwa tradycyjnego, gospodarzem i opiekunem biblioteczek polowych-osiedlowych. Możliwie często (na bieżąco) dba o swoją kondycję zdrowotną-fizyczną, nie szuka "dobrych powodów", by odmówić udziału w pracy na rzecz innych, mniej sprawnych, ułomnych, chorych, słabiej przygotowanych. 

Jednocześnie stara się doskonalić pod każdym względem, rozumiejąc, że jest członkiem szerszej społeczności, zajmuje w niej takie miejsce, z którego może skutecznie i w porę reagować na doczesne i duchowe niedostatki świata

Gra Polowa

Sprawności skautowskie Księgonoszy są przyznawane za kolejne uczestnictwo w Grach Polowych (organizowanych w Puńsku) oraz w Biegach Księgonoszy - knygnešių bėgimas (organizowanych w różnych miejscowościach Litwy). Dodatkowym kryterium pomocnym w zdobyciu sprawności są kursy-szkolenia-zawody ratowników medycznych, strażaków ochotniczych albo przynależność do  spółdzielni mającej prawo do nazwy Wzajemnia

Nie istnieją "wymagania" mundurowe w świecie Księgonoszy (w czasach carskich represji byłyby one zgubne"). Ale można podkreślić w obecnych czasach swoją przynależność do ruchu spadkobierców Księgonoszy drobnymi akcesoriami

Krajka pleciona

Wytwarzanie krajek jest tradycyjnym rękodziełem popularnym na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, przy czym krajki bywają wszywane w koszule albo pełnią rolę pasków.. 

Krajka harcerska jest używana zamiast krawata, najczęściej też nie jest wiązana tak jak krawat, tylko spinana suwakiem jak chusta harcerska

Suwak rzemienny

Suwaki bywają nie tylko rzemienne (skórzane), spotyka się plastikowe, metalowe i z materiału. Służy on do związania (objęcia) krajki albo chusty harcerskiej, a niekiedy zdobi sznur harcerski przy jego wpięciu do guzika kieszeni munduru (tzw. instruktorki)

Sznur harcerski

Idea i kolorystyka sznurów harcerskich wywodzi się ze Związków Strzeleckich w Galicji przed I wojną światową, gdzie kolor sznura od gwizdka zastępował w warunkach polowych (bojowych) inne oznaczenia stopnia wojskowego. 

Plecione sznury  nosi się "z ramienia" (łączy tzw. pagon z guzikiem kieszeni), "spod ramienia" (ręka jest w barku objęta sznurem) i "z szyi" (końcówka sznura podpięta do guzika kieszeni lub wpuszczona pod bluzę)

Księgonosz (Knygnešys)

Każdy adept skautingu >Knygnešystė< deklaruje przystąpienie do programu samodoskonalenia, który może realizować samodzielnie (w pojedynkę) albo jako członek Patrolu. Może nosić pin jak na rysunku

Nadzór nad jego postępami w tym programie sprawuje jego własne sumienie. Inni Księgonosze nie są upoważnieniu do oceny. skauta-Księgonosza, mogą jednak i powinni reagować na ewidentne czy rażące naruszenia tego programu, bo niedoskonałości poszczególnych skautów obciążają wizerunkowo wszystkich.

Poniżej w sposób graficzny opisane są sposoby potwierdzania postępów w samodoskonaleniu oraz wyróżnienia dla najaktywniejszych.

Ruch >Knygnešystė< wyróżnia najaktywniejsze osoby znaczkami-pinami i honorowymi tytułami, niektóre z nich mają charakter "specjalności" skautowskiej. Podkreślić należy, że - tak jak podczas całej historii dawnego ruchu Nosicieli Książek - ruch >Knygnešystė< nie jest sformalizowany, zatem tytuły i wyróżnienia mają charakter symboliczny i honorowy, nie istnieją zaś władze ruchu, a wsparcie organizacyjno-logistyczne ruchowi >Knygnešystė<  daje spółdzielnia Wzajemnia

Krzewiciel

Najważniejsze, doroczne wyróżnienie dla najaktywniejszej osoby, związane przede wszystkim z przebiegiem Gry Polowej Księgonoszy w Puńsku-Puńszczyźnie

Siewca

Siewcą nazywamy kogoś, kto w ciągu roku wyróżniał się pracą na rzecz Gry Polowej i lokalnej społeczności, to spośród Siewców wyłaniany jest Vikdydojas

Księgonosz "zupełny"

Poniżej wymienione są i zilustrowane "specjalizacje" Księgonoszy: warunek "zupełności spełnia posiadacz wszystkich trzech "specjalizacji"

Ratownik

Jedną ze sprawności Księgonosza jest ratownictwo medyczne. Wymaga ono procedury szkoleniowej (dającej uprawnienia), ale nie gwarantuje pracy zarobkowej. 

Strażak

Inną sprawnością Księgonosza jest "ochotnik strażacki". Sieć OSP jest w Polsce gęsta, nie ma trudności dla kogoś, kto pragnie przeszkolić się i wspierać społeczność jako strażak

Spółdzielca

Pierwsza w Polsce Wzajemnia (na prawach spółdzielni socjalnej) powstaje w Puńsku. Jej członkowie będą pracować dla tzw. Środowisteczka, mikrospołeczności osób sobie bliskich

Próba ujęcia>Knygnešystė<

 w ramy mechanicznego-mundurowego algorytmu

/notatka luźna, do dyskusji/



Pamiętając  tym, by "ruch" nie przeistoczył się w "strukturę" - zamieszczam poniżej elementy ładu, do wykorzystania wtedy, kiedy sam ruch >Knygnešystė< nabierze rumieńców i będzie miał potrzeby organizacyjne

Stopnie sprawności hierarchia

Kandidatas Knygnešystė KK

/biała podkładka/

  • Zna trzy sylwetki Księgonosza
  • Zna historię Knygnešystė
  • Podał 3 książki jako swój program
  • Ma prawo uczestniczyć w Biegach Księgonoszy
  • Ma prawo do letnich obozów
  • Jest przypisany do Klucza Księgonoszy

Mažas Knygų Nešėjas MKN

/żółta podkładka/

  • Zna 10 sylwetek Księgonoszy
  • Dba o 1 miejsce pamięci itp.
  • Zaliczył 1 Nocny Bieg Księgonosza
  • Należy do Klucza Księgonoszy

Instruktorius Knygų Nešėjas IKN

  • Zna 30 sylwetek Księgonoszy
  • Udostępnia biblioteczkę +10 książek
  • Jest członkiem asocjacji Księgonoszy
  • Może kierować patrolem KK i MKN
  • Może kierować letnim obozem

Vidutinis Knygų Nešėjas VKN

  • Zna 50 sylwetek Księgonoszy
  • Zalicza tor przeszkód desantowca
  • Ma prawo rekomendować MKN
  • Uczestniczy w 1 Biegu Księgonoszy rocznie

Vadovas Knygų Nešėjas VDKN

  • Zna i upowszechnia 75 sylwetek Księgonoszy
  • Jest ratownikiem medycznym lub strażakiem ochotniczym
  • Przeprowadza egzaminy na kolejne sprawności-stopnie
  • Ma prawo rekomendować INS
  • Przewodzi Kluczem Księgonoszy
  • Uczestniczy w 2 Biegach Księgonoszy rocznie

Didelis Knygų Nešėjas DKN

  • Zna 100 sylwetek Księgonoszy
  • Jest ambasadorem Knygnešystė
  • Zna minimum 3 etnosy zagrożone amalgamacją
  • Ma prawo organizować własne Biegi Księgonoszy
  • Ma prawo ogłaszać Alerty Księgonoszy
  • Uczestniczy w Radzie Naczelnej

Puikus Knygų Nešėjas PKN

  • Podlega wiecowi, coroczna weryfikacja
  • Powołał co najmniej 1 patrol rocznie
  • Zwołuje egzaminy na kolejne stopnie-sprawności-awanse
  • Uczestniczy w Radzie Naczelnej
  • Może przewodniczyć Radzie
  • Może ustanawiać Prawa Tymczasowe

W okresie inicjacji ruchu Knygnešystė - ruchem kieruje Tymczasowy Puikus Knygų, nie dłużej niż 3 lata, a potem - Vadovas-Pirmininkas PKN. Kto choć raz kierował ruchem Knygnešystė i nie został zdjęty z tej funkcji dyscyplinarnie - należy dożywotnio do szerokiego Sejmu Knygnešystė

© 2020 Traveller Tom, 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started