Dzūkija

Ponad 1000 lat temu w miejscu, gdzie dziś pomieszkują Dzūkowie (albo Dzūki) - rozciągała się Jaćwież, żywioł dość jednorodny etnicznie, Na północnym wschodzie sąsiadujący ze Żmudzią, , na północy i wschodzie z Litwą (potem to zawołanie stało się obszerniejsze etnicznie), na zachodzie było kilka plemion pruskich, na południe od Prusów mieszkali "lechici" mazowieccy, ledwo styczni z Jaćwieżą - a na wschód od tego tygla były ziemie rusińskie.

Historia nie oszczędziła tego skrawka ziemi. Plemiona pruskie ucierpiały najwięcej, podobnie Jaćwież, dziś w tym miejscu zrodził się żywioł dzūkijski, ze "stolicą" w Alytusie (obejmujący też Druskininkai i Merkinė, sięgający językowo na północy aż do Wilna , na południu do białoruskiego Grodna i Lidy, a na pograniczu  Polską znalazły się takie miejscowości jak Lazdijaj, Sejny i Puńsk.

Po polskiej stronie największy udział w litewskości tych ziem ma Puńsk, niegdyś miasteczko, dziś wieś gminna, potocznie zwana "stolicą litewskości w Polsce"

Tak jak na terenach polskich łatwo odróżniamy akcent podlaski czy kurpiowski, podkreślając jego "prowincjonalność" - tak na ziemiach litewskich akcent dzūkijski jest bardzo charakterystyczny i równie "prowincjonalny". Dzūkowie  Puńszczyzny biegle mówią w obu językach pogranicza (język polski jest tu, oczywiście, urzędowy), toteż ich gwara dodatkowo się "spolonizowała".

Poza sferą językową - puńscy Dzūkowie mają nieco odmienną "kuchnię", ale przede wszystkim, nawet w porównaniu z większością Litwy - mają godny zainteresowania "żanr" lokalny, wyjątkowe poczucie estetyki i smaku artystycznego, który tu nazywam "dzūk-art" i poświęcam mu wiele miejsca w innych materiałach.

© 2020 Traveller Tom, 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started